0532 636 58 78

EXCEL DOSYASI YAVAŞ AÇILIYOR

 EXCEL DOSYASI YAVAŞ AÇILIYOR
“Excel dosyam yavaş açılıyor” diye çok sık sorular geliyor. Bunun nedeni ne olabilir?
İlk başta performans denince ilk aklıma gelen “ne kadar ekmek o kadar köfte” benzetmesi 😊. Neden derseniz veri çok, bellek sınırlı, işlemci sınırlı. Bu nedenle veriniz ve formülünüz ne kadar çok ise bellek ve işlemci olarak daha fazla ihtiyaç olacak ve sistem yavaşlayacaktır. 
Bakınız: http://www.farukcubukcu.com/files/microsoft-excelin-performansini-etkileyen-faktorler_699bb.pdf
Bu konudaki öneriler şu şekilde;
Öncelikle teknik konular var. Sonuçta Excel bilgisayar donanımı üzerinde çalışıyor. Disk, işlemci, bellek, vs özellikleri performansı doğrudan etkileyecektir. Bunların ayarları işletim sistemi tarafından yapılacağı için teknik konular olarak düşünüyorum. Bu konuları detaylı araştırmak ve gerekli düzenlemeleri yapmak gerekir.
Onun dışında safe modda açmak, Winodws güncellemeleri, Office programının güncellemeleri ve özellikle bu işler için yardımcı programlar (tools) var. Ayrıca kullanılan anti virüs sisteminin de etkisi olabilir.
Onun dışında bizi daha çok ilgilendiren- yapabileceğimiz şeyler var;
Excel’de yüklü eklenti (add-in) varmı? Varsa onlar kaldırılabilir. Bunlar Geliştirici / Eklenti (Developer / Add-Inn) bölümünde.
Excel dosyasının büyüklüğü? Kaç satır ve sütün veri var. Dosya boyutu ne kadar? Dosyanın küçültülmesi imkanı var mı?
Formüller? Dosyada ne kadar formül var. Bu formüller diğer dosyalardan bağlantı içeriyor mu? Bu durumda dosya her açıldığında bunları güncelleyeceği için yavaşlayacaktır. Bu formüller azaltılabilir mi? Azaltılabilir ya da optimize edilebilir. Ayrıca formüllerin güncellemeden açılması (el ile hesaplama – manual calculation) modu kullanılabilir. Formüller (Formulas) bölümündeki hesaplama (calculation) modu.
Bunun dışında daha az etkili olabilecek şekilde koşullu biçimlendirmeler (conditional formatting) azaltılabilir ya da optimize edilebilir. 
Ayrıca dosya kaydetme türü xlsb olarak değiştirilebilir.
Sonuç olarak “… bilir” diyorum çünkü bu tür sorun gidermek işlemlerinde yer bir durum özel olarak değerlendirilmeli “teşhis konulmalı” ve çözümler geliştirilmelidir.
 
Faruk Çubukçu

Diğer Yazılar